Prečo potrebujeme Medzinárodný deň žien?
Na celom svete má menej ako 15 % krajín na čele ženu. Len 24% vrcholových manažérov sú ženy a 25% spoločností nemá žiadnu vedúcu pracovníčku. Ženy vykonávajú najhoršie platené práce a za rovnakú prácu zarábajú menej peňazí. Tento rozdiel v odmeňovaní sa nazýva rodový mzdový rozdiel a v prípade mladých žien na mnohých miestach vrátane Británie a Ameriky sa tento rozdiel ešte zhoršuje. Ženy tiež častejšie vykonávajú väčšinu domácich prác a starostlivosti o deti.
Pokiaľ ide o zdravotnú starostlivosť a bezpečnosť, ženy tiež čelia výrazným nerovnostiam. Odhaduje sa, že denne pri pôrode zomrie 830 žien. Šokujúce štatistiky sa týkajú aj vrážd žien. Minulý rok OSN zistila, že 137 žien denne zabil ich partner alebo bývalý partner. Na celom svete viac ako 50 % vrážd žien spáchal partner alebo rodina obete. Aj keď majú ženy prístup k zdravotnej osvete a starostlivosti, lekári ich častejšie ignorujú, keď povedia, že majú bolesti a vážne zdravotné problémy niekedy ignorujú celé roky.
História Dňa žien
V roku 1908 štrajkovalo 15 000 žien v New Yorku kvôli nízkym platom a hrozným podmienkam v továrňach, kde pracovali. Nasledujúci rok zorganizovala Socialistická strana Ameriky Národný deň žien a rok nato sa v Kodani v Dánsku konala konferencia o rovnosti a volebnom práve žien. V Európe sa táto myšlienka rozrástla a v roku 1911 sa prvýkrát stala Medzinárodným dňom žien (MDŽ) a v roku 1975 Organizácia Spojených národov vyhlásila 8. marec za Medzinárodný deň žien.
Čo sa bude diať 8. marca?
V niektorých krajinách dávajú deti a muži darčeky, kvety alebo pohľadnice svojim matkám, manželkám, sestrám alebo iným ženám, ktoré poznajú. Jadrom Medzinárodného dňa žien sú však práva žien. Po celom svete sa konajú protesty a podujatia, ktorých cieľom je požadovať rovnoprávnosť. Mnohé ženy nosia fialovú farbu, ktorú nosili ženy, ktoré viedli kampaň za volebné právo žien. V poslednom čase pochody a protesty nabrali na sile vďaka hnutiam #MeToo a #TimesUp proti sexuálnemu obťažovaniu. V oblasti rodovej rovnosti je však stále čo robiť. Ženské hnutia na celom svete sú však na túto prácu pripravené a naberajú na sile.