Ďalšou hrou, ktorej pôvod je z čias Rímskej ríše, je hra s názvom paganica. Táto hra je hraná s ohnutou palicou a koženou loptou naplnenou perím. Súvislosť, ktorú má s golfom je tá, že v golfových začiatkoch sa práve hralo s rovnakou loptičkou – teda naplneným perím, iba s iným priemerom. Tým, že sa Rímska ríša rozpínala, dochádzalo k rozširovaniu hry paganica po celej Európe.
Snáď najpravdepodobnejším predchodcom golfu bola hra jeu da mail. Tá bola
v 16. storočí privezená z Francúzska do Škótska. V záznamoch je, že škótska kráľovná Mary sa tejto hre venovala. Máme ale aj záznam o tom, že sa venovala hre pell mell, a tak mohli byť obe hry zamenené.
Všetky tieto hry s guľou a palicou či paličkou a loptičkou postrádajú jednu vec či prvok, ktorý je známy aj v dnešnej podobe golfu, a tou je jamka. Všetky vyššie uvedené hry používali ciele v prírode napríklad stromy alebo stĺpiky či méty. Golf sa líši tým, že jeho cieľ je dostať golfovú loptičku do o niečo väčšej jamky, cez rôzne prekážky. Výsledkom je, že história golfu sa obmedzuje iba jedine na škótske záznamy o tejto hre. Golf bol v tejto krajine národnou zábavou.“
Veľká historická udalosť prišla v roku 1457. V tomto roku bol vydaný zákaz hrania golfu, futbalu a ďalších neužitočných športov.“ Tento zákaz je výnosom škótskeho parlamentu, čo je prvá doložená písomná známka o dnešnej hre“. Zákaz bol vydaný z dôvodu toho, že golf odvádzal ľud od výcviku lukostreľby. Ovládanie lukostreľby bolo dôležité preto, aby udržali Angličanov mimo Škótska.
Zmena prišla v 16. storočí, keď už sám kráľ utrácal za hru golf peniaze, a tak boli mestské hry povolené. Vyvíjali sa aj pravidlá a boli zakladané golfové kluby.“ Najstarším z nich bol Honourable Company of Edinburgh Golfers so sídlom v Muirfielde, založený v roku 1744. V roku 1858 „Society of St. Andrews Golfers“ rozhodlo, že jedno kolo golfovej hry bude tvoriť osemnásť jamiek, a tak to aj zostalo. Hra sa rýchlo rozšírila po celom svete. A v 19. storočí sa začala hrať profesionálne. Po smrti Allana Robertsona, jedného z najlepších golfistov sveta svojej doby, muselo byť usporiadané nové národné majstrovstvo v Prestwicku roku 1860, aby sa zvolil nový národný majster. Odvtedy sa golfový kalendár stával pre profesionálnych golfistov z roka na rok nabitejším. Potom sa počet golfových klubov rozšíril z hŕstky na niekoľko stoviek. Ďalší veľký rozmach golf zažil po prvej svetovej vojne, kedy sa stal inšpiráciou famóznej Bobby Jones, a po druhej svetovej vojne Ben Hogan. Nastala moderná golfová doba, ktorá zmenila golf na miliardový priemysel.