Zásnuby bývajú prvým predelom na ceste k spoločnému životu. Niekto to pojme veľmi vážne v duchu tradícií, niekto skôr vlažne, aby sa nepovedalo, že nič nebolo a niekto sa (z rôznych dôvodov) k zásnubám vôbec nedostane – príroda je jednoducho príroda a niekedy neposkytne dostatok času na nejaké ceremoniály. A neskoršie zásnuby s dvoma deťmi za chrbtom trochu postrádajú ten pravý zmysel. Ale vráťme sa na začiatok. Predovšetkým muži by si mali uvedomiť, že majú spravidla len jednu šancu žiadať o ruku. Hovorí sa síce niečo o trpezlivosti a ružiach, ale skúšať to stále dookola vašu šancu určite nezvýši.
A teraz pravidlá:
- Muž požiada ženu o ruku a po jej súhlase jej navlečie zásnubný prsteň. Aj muž môže nosiť prsteň už pred svadbou, ale ten snúbenice by mal byť bohatší a ozdobený drahým kameňom.
- Svoje zasnúbenie oznámte ako prvej svojej rodine. Prví by o zasnúbení mali vedieť rodičia snúbenice a potom rodičia snúbenca.
- Mamička nevesty by na oslave mala dostať kyticu od ženícha v tlmených farbách. Dostane ju ako prvá. Kyticu musí dostať aj nevesta, ktorá ju dostane ako druhá.
- Na oslavu je vhodné prísť v správnom oblečení. Pre ženy sa hodí popoludňajší kostým alebo koktailové šatôčky. Muž zvolí sako, elegantnú košeľu a vhodné nohavice.
- Obaja snúbenci by mali byť pripravení na rôzne otázky od rodičov. Otázky sa odvíjajú od toho, ako veľmi sa s rodičmi svojho náprotivku poznáte.
- Pokiaľ nebudete robiť oslavu rovno pre obe rodiny, mali by sa pred svadbou všetci dohromady stretnúť a zoznámiť sa. Často je tiež potrebné dohovoriť ešte nejaké detaily.
- Keby sa z nejakého dôvodu snúbenci rozišli ešte pred svadbou, velí nepísaná etiketa snúbenca vrátiť prsteň, pretože mal byť symbolom nového spoločného života.
A ešte pár zaujímavostí:
- Zásnuby už dnes spravidla nie sú tak veľkolepou udalosťou ako tomu bolo predtým, ich obľuba ale v posledných rokoch opäť stúpa.
- Svadba by sa síce tradične mala konať do roku, ale dnes sa táto doba už nepovažuje za až tak zaväzujúcu. Mnohí snúbenci tak dávajú jednoducho len najavo, že so svadbou v budúcnosti počítajú.
- Najstarší zachovaný záznam o darovaní prsteňa pochádza zo starovekého Egypta niekedy okolo 4800 rokov pred Kristom.
- Na začiatku 20. storočia obchodník s diamantmi DeBeers začal všetkých presviedčať, že len diamant je vhodný kameň, ktorý symbolizuje pravú lásku k žene.
- Zásnubný prsteň sa najčastejšie nosí na ľavej ruke. V stredoveku ľudia verili, že štvrtým prstom prechádza vena amoris (žila lásky). Podľa povery existuje priame spojenie medzi prstenníkom a srdcom. Preto bude prstienok stále blízko k srdcu.
- Zlatý prstienok s diamantom daroval svojej snúbenke Márii Burgundskej ako prvý rakúsky arcivojvoda Maximilián Habsburský v roku 1477.
Zdroj: www.nostres.cz