Prihlásiť

Vianočné zvyky

Vianoce sú časom tradícií a zvykov.

ŠTEDRÝ VEČER – DEVÄŤ JEDÁL

Podľa starej tradície malo byť na štedrovečernom stole „deväť jedál“, väčšinou takých, ktoré symbolizovali plodnosť a hojnosť – z obilných zŕn krúpy a jačmenné krúpy, ďalej strukoviny, mak, huby a pre zdravie nesmeli chýbať cesnak a med. Nevyhnutnou súčasťou stola bol bochník chleba a vianočka, aj keď ich nikto nejedol.

Prvým chodom bola polievka – šošovicová alebo hrachová, v chudobnejších rodinách to bola kyslá polievka alebo hubová. Obľúbeným štedrovečerným jedlom, kým sa všeobecne nerozšírila vyprážaná ryba, bol „čierny Kuba“ z roztrhaných krúp a sladký jahelník so sušenými slivkami.

OD RÁNA DO ZÁPADU SLNKA

Štedrým dňom sa končilo štvortýždňové predvianočné obdobie sprevádzané prípravami na dôstojné oslavy narodenia Krista. Tento deň mal pre dedinčanov zvláštne čaro, ku ktorému prispela aj cirkev pôvabnou legendou o malom Ježiškovi. Už v dávnych časoch bol 24. december spojený s predstavou začiatku nového roka, ktorý, ak má byť dobrý, musí aj dobre začať.

Preto sa v tento deň ľudia obdarúvali, pripravovali hojnosť jedál, začínali niektoré práce a verili, že im tajomné prírodné sily pomôžu odhaliť budúcnosť, ovplyvniť úspech v nasledujúcom roku a ochrániť zdravie i majetok. A aký človek bude na Štedrý deň, taký bude po celý rok.

ŠTĚDROVEČERNÍ VĚŠTBY A PRAKTIKY

Hneď po skončení sviatočnej večere sa všetky omrvinky starostlivo pozametali, vyniesli a zakopali pod ovocné stromy, aby sa zabezpečila lepšia úroda ovocia. Rybie kosti patrili ohňu, aby neškodil. Škrupinky z orechov, kúsok jablka a vianočka hodené do studne mali zabezpečiť po celý rok dostatok kvalitnej pitnej vody. Potom sa roznášali štedrovečerné dary. Zvyšky od večere sa rozdelili po celom dome tak, aby sa ušlo všetkým hospodárskym zvieratám.

Nastala aj tá správna chvíľa na rôzne veštby a magické praktiky, prastaré zvyky a obyčaje, ktorých ľudská fantázia dokázala vymyslieť nekonečné množstvo. V mise s vodou sa púšťali horiace sviečky v orechových škrupinkách a hádzalo sa topánkou. Obľúbené bolo veštenie pomocou obrátených tanierov alebo hrnčekov, pod ktoré sa ukrývali rôzne predmety. 

KOLEDA

K vianočným sviatkom patrili aj vianočné obchôdzky – štedrovečerné, štefánske, novoročné a trojkráľové, spojené s koledovaním. Návštevy príbuzných a susedov v tomto čase, spojené s prianím šťastia, zdravia a malou odmenou, sú prastarým zvykom. Napriek snahe cirkvi koleda nikdy nemala náboženský charakter, hoci kedysi koledovali kostolník a miništranti. V dávnej minulosti boli tieto obchôdzky sprevádzané veselosťou.

V 19. storočí sa koledovanie stalo najmä záležitosťou chudobnejších ľudí na vidieku aj v mestách a znamenalo pravidelné prilepšenie k ich skromným príjmom.

VIANOČNÁ NÁDIELKA

Už stredoveké pramene svedčia o tom, že k vianočným sviatkom, a najmä k Štedrému dňu, patrilo obdarovávanie blízkych ako prejav lásky, úcty a priateľstva. Obdarovávali sa ľudia v mestách aj na vidieku, chudobní aj bohatí, každý podľa svojich možností a zvykov.

Na dedinách dávali gazdovia na Štedrý deň svojej čeľadi ako odmenu bochník chleba, vianočku, ovocie a tiež látku na šaty a peniaze. Dávať deťom darčeky pod stromček je však novodobý zvyk. V minulosti bola táto nádielka skôr symbolická – jabĺčka, orechy, drobná hračka pre radosť a len výnimočne nejaké oblečenie. V zámožnejších rodinách a na majetkoch dostávalo dieťa pravidelne nejakú striebornú alebo zlatú mincu, ktorú mu však hneď odložili do budúceho vena.

Ďalšie články z nášho blogu

Fast fashion: Čo to znamená, kde vzniká a aké sú jej výhody a nevýhody?

Fast fashion, v preklade „rýchla móda“, označuje trend rýchlej výroby a distribúcie módneho oblečenia inšpirovaného aktuálnymi módnymi prehliadkami. Tento fenomén umožňuje zákazníkom nakupovať oblečenie zodpovedajúce najnovším trendom za dostupné ceny. Ako však tento koncept ovplyvňuje svet módy, životné prostredie a našu spoločnosť? Pozrime sa na fast fashion podrobnejšie.

Jazyková škola VISTA – Ako kvalitní lektori menia váš pokrok v cudzom jazyku 

Výučba cudzích jazykov na kvalitnej jazykovej škole je investícia, ktorá sa mnohonásobne vráti. Je to skvelý spôsob, ako otvoriť dvere do sveta, spoznať nové kultúry a rozšíriť svoje možnosti – či už ide o cestovanie, kariéru alebo osobný rozvoj. Úspech v štúdiu cudzieho jazyka pritom závisí nielen od snahy študenta, ale aj od kvalitného lektora, ktorý dokáže svojich študentov motivovať, nadchnúť ich pre nové výzvy a efektívne ich viesť cestou jazykového vzdelávania.

Spojte príjemné s užitočným a zažite aktívnu dovolenku v Piešťanoch

Pobyt v kúpeľoch nemusí byť len o vyhrievaní sa v bazéne s termálnou vodou či o relaxovaní v bahennom zábale. Hoci aj to má svoje benefity, odpočívať sa dá tiež aktívne. Ideálne bude, ak to spojíte a doprajete celej rodine perfektnú dovolenku v hoteloch Esplanade aleno Thermia Palace na kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. Každý si tu príde na svoje!